Ti je ketu: Ballina > Aktuale > 10 ushqime që e pastrojnë mëlçinë dhe e përshpejtojnë shkrirjen e kalorive
10 ushqime që e pastrojnë mëlçinë dhe e përshpejtojnë shkrirjen e kalorive
Çfarëdo që të hamë dhe të pimë gjatë jetës, kalon nëpër mëlçinë tonë. Për këtë arsye ky organ duron dhe përpin të gjitha shprehitë tona të këqija dhe me punën e vet mbron trupin tonë.

Nëse duam të bëjmë një punë të mirë për trupin tonë si dhe për mëlçinë tonë, le të mësojmë si ta mbajmë të shëndoshë dhe me çka “ta pastrojmë”. Ushqimi i yndyrshëm dhe i fërguar, pijet jo të shëndosha, alkooli dhe ilaçet janë armiqtë kryesorë të mëlçisë, e cila në trupin tonë ka funksion të filtrimit, e pastron atë nga përbërësit e dëmshëm. Por, për shkak të punës së rëndë që bën, mëlçia mund të jetë e ngarkuar së tepërmi, gjë që mund të shkaktohen probleme shëndetësore. Meqë mëlçia nuk është e lidhur me sistemin tonë nervor, nuk na dhemb, kështu që është shumë vështirë të zbulohet. Mirëpo, lajm i mirë është se mëlçia rigjenerohet dhe gati secili dëm mund të rregullohet.

Ananasi
Është përplot vitaminë C dhe ndikon si diuretik, i cili e liron trupin nga toksinat.

Cikla dhe karota
Të dyja janë të pasura me flavanoide dhe karotinë beta. E stimulojnë mëlçinë dhe e përmirësojnë punën e saj.

Perimet e gjelbra
Spinaqi, lakra jeshile dhe sallata janë përplot klorofil, kështu që janë me shumë efekt për neutralizimin dhe largimin e toksinave nga sistemi i gjakut.

Arrat
Përmbajnë sasi të mëdha të omega-3, të thartirave të yndyrshme si dhe të minothartirave, të cilat përshpejtojnë procesin e detoksikimit.

Menta
Gjethet e mentës janë të pasura me flavanoide, të cilat ndikojnë si antioksidues të fuqishëm.

Xhenxhefili
Është antioksidues i fuqishëm, i cili e përshpejton metabolizmin dhe ndihmon largimin e yndyrave nga trupi.

Lakra
Sikurse edhe brokoli dhe lulelakra, fuqishëm ndikojnë në enzima të mëlçisë që e rregullojnë dhe e përshpejtojnë punën e saj.

Agrumet
Janë të pasura me flavanoide dhe me antioksidues, andaj fuqishëm ndihmojnë mëlçinë që t’i absorbojë më shpejt elementet e dëmshme.

USHQIMET QË E PASTROJNË MËLÇINË:
Hudhra nxit krijimin e enzimave, të cilat e ndihmojnë trupin që t’i nxjerrë toksinat.

© REVISTA TEUTA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

 

#RevistaTEUTA

 

Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar në..

 

 

Revista TEUTA
Teuta Magazine

Revistë Moderne për Gruan Dhe Familjen
"Revista TEUTA"
Prishtinë, Kosovë

 

 

Të gjitha të drejtat e portalit www. revistateuta.com janë të rezervuara.
Asnjë material, nuk mund të shfrytëzohet, kopjohet, riprodhohet, publikohet në asnjë mënyrë nga ndonjë portal apo ndonjë medium tjeter pa leje të shkruar nga TEUTA.
Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin. COPYRIGHT TEUTA
Kontakt: info@revistateuta.com  www.revistateuta.com
Prishtinë, Kosovë
 

Mobile Version | Desktop Version