Ti je ketu: Ballina > Aktuale > Kthimi në normalitet të jetës
Lëvozhga e thyer
Kthimi në normalitet të jetës
Secili prej nesh ka botën e brendshme, në të cilën, ose palosen ndodhitë e ndjenjat, ashtu siç quhet normale, ose ka një kaos dhe, sado që provon e dëshiron ta rregullosh, nuk arrin dot. Këto ditë, thuajse më theu lëvozhgën e tkurrur, duke më dhënë një lloj qetësie, artikulli i shkruar nga gazetarja e BBC-së, Maddy Savage.

Shkruan Antigona Qena


Në artikull, gazetarja, si shembull për shkrimin e saj e merr suedezen Suzan Kemp, e cila tregon se para Covid-it bënte një jetë normale dhe aktive shoqërore, prej takimeve e shëtitjeve, nëpër restorante me shoqërinë, familjarët, të dashurin, vizitat te kushërinjtë e shumtë..., mirëpo koha e pandemisë ndërroi diçka në psikikën e saj. Ajo tash gati se nuk del nga banesa në Stokholm, pasi ndien një rritje të madhe të ankthit social dhe "Çrregullimit obsesiv - kompulsiv", të sforcuar nga fobitë që u shfaqën gjatë pandemisë.

Stephen Taylor, autor i "The Psychology of the Pandemic" dhe profesor i psikiatrisë në Universitetin e British Columbia, argumenton se - "fatkeqësisht, për një pakicë, ndoshta 10 deri në 15 për qind të njerëzve, duhet kohë që të kthehen në normalitet. Disa njerëz, pa dëshirën e tyre, kanë mbetur me shumë pak kontakte të ngushta, në atë kohë të distancës sociale, dhe mund ta kenë të vështirë të rikthehen në jetën e mëparshme".

E po mirë, pra, nëse jam njëra nga ai 10-përqindëshi, po e ndiej se, ja, erdhi koha t’i kthehem, me plot dëshirë e vullnet, jetës sociale. Po i mbyll sytë e veshët në ecje, po buzëqesh e po përpiqem të kuptoj çdo gjë e çdokënd, me urtësi. E këshilluar se e vetmja mënyrë të ndryshosh, është të kridhesh në ndryshim e të bëhesh pjesë e asaj valleje, ngase, siç thoshte një shkrimtar i famshëm: "Të gjithë mendojnë të ndryshojnë botën, por askush nuk mendon të ndryshojë vetveten."

Qe, pra, po eci kryelartë e ballëhapur nëpër rrugët e vendlindjes, po provoj t’i gjej fytyrat e njohura... Qyteti gumëzhin me njerëz, por unë nuk po i njoh, po shoh çifte të reja, me fëmijët e tyre të vegjël, dua t’i përqafoj e t`u them - shijojeni, është koha më e bukur e jetës. Po kaloj para ndërtesës ku punoja, buzëqeshin e llastohen fytyrat e reja, unë nuk po i njoh, e ata nuk e dinë sa zbrazëti mund të të sjellë fama.
Kaloj pranë Teatrit Kombëtar, dikur tempull i çmuar i kulturës, sot i lënë shkretë. Në anën e majtë të ndërtesës, është dera nga e cila, pas shfaqjes, dilnin shikuesit - e kanë mbyllur atë derë. I patën mbjellë disa pisha, që tash janë të zgjatura, hijeshi për t’i parë, një oazë, sado e vogël, e rrethuar me rrethoja hekuri, frymonte me gjelbërim, por është bërë deponi e bërllokut, erë e keqe kundërmon, mu në qendër të qendrës së kryeqytetit. Askush nuk e pastron.
Vazhdoj ecjen, në çdo skutë shoh sy të pikëlluar të qenve endacakë, sy që lusin për dashuri, për përkëdhelje e për ushqim, nuk ka mirësi e as shpëtim për ta dhe sikur e gjithë kjo nuk mjafton për "të ma ndrequr" humorin. Shoh se si një punëtor i sigurimit të ndërtesës së hotelit me shumë yje, e gjuan me gurë qenushin, që, i uritur, provon të gjejë ushqim në bërllokun e tyre. Qeni klith nga dhimbja, e unë i përpij fjalët e hidhëta që kisha për t`ia thënë, ngase jam duke iu kthyer normalitetit, duke gjetur të bukurën e të mirën në këtë mes.

Një gjethe lëshohet butësisht nga degët mu pranë këmbëve të mia, thua se me thotë... e bukur është edhe kjo, të dorëzohesh e t’i lësh gjërat të ndryshojnë.

E di, e kuptoj... vjeshta po troket.
 

© REVISTA TEUTA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara. 

#RevistaTEUTA

 

Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar në..

 

 

Revista TEUTA
Teuta Magazine

Revistë Moderne për Gruan Dhe Familjen
"Revista TEUTA"
Prishtinë, Kosovë

 

 

Të gjitha të drejtat e portalit www. revistateuta.com janë të rezervuara.
Asnjë material, nuk mund të shfrytëzohet, kopjohet, riprodhohet, publikohet në asnjë mënyrë nga ndonjë portal apo ndonjë medium tjeter pa leje të shkruar nga TEUTA.
Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin. COPYRIGHT TEUTA
Kontakt: info@revistateuta.com  www.revistateuta.com
Prishtinë, Kosovë
 

Mobile Version | Desktop Version